Marzec miesiącem dobrego samopoczucia w miejscu pracy

Marzec jest miesiącem dobrego samopoczucia w miejscu pracy

Według Bureau of Labor Statistics, ponad 20 000 osób zostaje zwolnionych z pracy każdego roku z powodu urazów oczu w miejscu pracy. Używanie odpowiedniej ochrony oczu podczas wykonywania potencjalnie niebezpiecznych zadań może pomóc w zapobieganiu urazom oczu i być może uratować Twój wzrok!

Niebezpieczne miejsca pracy również mogą być trudne dla oczu, ponieważ ośmiogodzinne korzystanie z komputera może powodować suchość i podrażnienie oczu. Niezależnie od wykonywanego zawodu, zdrowie oczu w pracy jest czymś, o czym każdy powinien pamiętać.

Częste przyczyny urazów oczu w miejscu pracy

Większość urazów oczu w miejscu pracy występuje w branży budowlanej, produkcyjnej i górniczej - ale każda praca może stanowić pewne ryzyko dla Twoich oczu. Najczęstsze przyczyny urazów oczu to:

  • Ślizgające się lub nieprawidłowo działające narzędzia
  • Drobne cząstki, w tym trociny, wióry metalowe i krzemionka krystaliczna
  • Rozpryskujące się substancje chemiczne
  • Latające odłamki szkła lub metalu
  • Oparzenia termiczne
  • Promieniowanie świetlne

Jak chronić się przed urazami oczu w miejscu pracy?

Urazy oczu w miejscu pracy to poważny problem. Według Occupational Safety and Health Administration (OSHA), urazy oczu w miejscu pracy kosztują około 300 milionów dolarów rocznie z tytułu utraty wydajności, odszkodowań pracowniczych i leczenia.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim oczom w pracy, jest noszenie zawsze odpowiednich ochronnych okularów. Określone zawody wymagają pewnych rodzajów ochrony oczu, a miejsce pracy powinno przestrzegać wszystkich przepisów OSHA dotyczących zapewnienia rodzaju ochrony oczu i twarzy, której potrzebujesz.

Okulary ochronne powinny mieć boczne osłony, aby chronić Cię przed latającymi cząstkami i pyłem. Gogle ochronią Twoje oczy przed rozpryskami chemikaliów. Jeśli pracujesz z potencjalnie szkodliwym promieniowaniem, takim jak promieniowanie laserowe lub spawalnicze, będziesz potrzebował specjalnie zaprojektowanych okularów, osłon twarzy lub kasków.

Utrzymuj swoją odzież ochronną w dobrym stanie i wymieniaj ją, gdy widać oznaki zużycia.

Syndrom widzenia komputerowego

Tak, istnieje nazwa dla uczucia, jakie odczuwają Twoje oczy po zbyt długim wpatrywaniu się w ekran: syndrom widzenia komputerowego. Charakteryzuje się suchością oczu, zaczerwienieniem i zmęczeniem oczu, może nawet prowadzić do bólu głowy.

Jeśli ty i twoi współpracownicy cierpicie na syndrom widzenia komputerowego, przedstaw swojemu przełożonemu zasadę 20-20-20, aby znacznie ograniczyć zmęczenie oczu. Na każde 20 minut spędzone przed ekranem, wstań i spójrz na obiekt oddalony o 20 stóp przez co najmniej 20 sekund.

Zwróć uwagę na swoje mruganie. W normalnych warunkach mrugamy około 15 razy na minutę. Jednak podczas pracy przy komputerze mrugamy tylko 10 do 5 razy na minutę. Podejmij świadomy wysiłek, aby mrugać podczas pracy przy komputerze. Pomocne mogą być również nawilżające krople do oczu i okulary chroniące przed światłem niebieskim.

Jeśli Twoja praca ma wpływ na zdrowie Twoich oczu i jesteś w rejonie Chattanooga, zadzwoń lub napisz do nas pod numer (423) 855-8522, aby umówić się na kompleksowe badanie wzroku. Nasi troskliwi i profesjonalni okuliści z przyjemnością pomogą Ci zidentyfikować i leczyć problem.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "