Cieknące oczy: objawy i rozwiązania

Poznajmy różne przyczyny łzawienia oczu, w tym jedną z najczęstszych, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby powstrzymać łzawienie i przywrócić normalne funkcjonowanie oczu.


Częste przyczyny łzawienia oczu

Jeśli cierpisz z powodu łzawiących oczu, są duże szanse, że przyczyną problemu może być jedna z poniższych przyczyn:

  • Alergie nie tylko sprawiają, że wąchasz i kichasz, ale mogą także powodować łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Sezonowe pyłki roślin, sierść zwierząt domowych i roztocza kurzu to tylko niektóre z alergenów, które mogą powodować łzawienie.
  • Suchość oczu brzmi jak przeciwieństwo łzawiących oczu, ale suchość jest częstym czynnikiem podrażniającym oczy. Kiedy oczy są podrażnione, układ odpornościowy nadmiernie kompensuje to zjawisko, wytwarzając zbyt wiele łez.
  • Zablokowane kan aliki łzowe powstają, gdy kanaliki odprowadzające łzy nie mogą swobodnie spływać do nosa z powodu zwężenia lub zablokowania.
  • Różowe oko(zapalenie spojówek) to częsta infekcja oka, która powoduje nadmierne wydzielanie łez oraz różowe lub czerwone przebarwienie białej części oka. Może pojawić się ropa lub śluz, a pacjent może obudzić się z zakrwawionym okiem.
  • Problemy z rogówką mogą przybierać różne formy - od niewielkiego zadrapania do otwartego wrzodu. Zapalenie rogówki to stan zapalny rogówki, który może powodować zwiększoną produkcję łez.

Jak leczyć najczęstsze przyczyny łzawienia oczu?

Ważne jest, aby uzyskać dokładną diagnozę problemu łzawiących oczu. Najlepszym sposobem na dotarcie do sedna problemu jest umówienie się na badanie w Allied Eye. Jeśli jedna z wymienionych powyżej chorób jest przyczyną Twojego problemu, oto niektóre z rozwiązań, które może zasugerować dr Matzkin:

  • Alergie można często leczyć za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych i kropli do oczu. Jeśli są one nieskuteczne, konieczne może być zastosowanie leków na receptę lub zastrzyków antyalergicznych.
  • W przypadkusuchości oczu często stosuje się sztuczne łzy. Konieczne może być przepisanie leków zmniejszających stan zapalny lub wspomagających wytwarzanie łez przez organizm. Istnieją inne metody leczenia, jeśli te nie przynoszą rezultatów.
  • Zablokowane kanaliki łzowe wymagają leczenia. Dr Matzkin może przepłukać kanalik lub zastosować inną procedurę w celu przywrócenia prawidłowego odpływu.
  • Leczenieróżowego zapalenia spojówek zależy od tego, czy jest ono spowodowane przez alergie, bakterie czy wirusy. Stan ten może ulec poprawie samoistnie lub mogą zostać przepisane krople do oczu.
  • Problemy z rogówką leczy się w zależności od stopnia ich nasilenia. Można stosować krople do oczu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym lub przeciwwirusowym w połączeniu z kroplami zmniejszającymi stan zapalny. Ciężkie przypadki mogą wymagać przeszczepu rogówki.

Czy łzawienie oczu może być spowodowane zapaleniem spojówek?

To długie, trudne do wymówienia słowo jest jednym z tych, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. W skrócie conjunctivochalasis oznacza posiadanie luźnej, zbędnej spojówki. Spojówka to "rękaw" na gałce ocznej. Jest to przezroczysta tkanka, która pokrywa białą część oka i spodnią część powieki.

Z wiekiem tkanka ta traci swoją elastyczność i zaczyna się rozluźniać. Jeśli rozluźni się wystarczająco, może się rozchylać i ocierać o rogówkę. Zbędna tkanka może również tworzyć fałdy, które podrażniają oko. W wyniku tego podrażnienia oczy stają się wodniste, a nadmiar tkanki może uniemożliwić prawidłowy spływ łez do kanału odpływowego.

Conjunctivochalasis jest często błędnie i niedostatecznie diagnozowane. Najczęściej występuje u osób dorosłych po 50. roku życia. Pacjenci z autoimmunologiczną chorobą tarczycy są bardziej podatni na wystąpienie tego schorzenia, a ponadto jest ono bardziej powszechne u osób otyłych. Noszenie soczewek kontaktowych może przyczynić się do rozwoju spojówek.

Leczenie spojówkowego zapalenia spojówek w Allied Eye

Leczenie spojówkowego zapalenia spojówek jest dostępne w klinice Allied Eye. Koniunktoplastyka jest prostym zabiegiem wykonywanym w gabinecie, który wykorzystuje urządzenie podobne do lasera do zmiany układu i redukcji nadmiaru tkanki oka. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. W oku zostanie umieszczona maść z antybiotykiem, a po około tygodniu konieczne będzie badanie kontrolne. Zadzwoń do nas, aby umówić się na wizytę, jeśli cierpisz na zapalenie spojówek! (423) 855-8522

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "