Praca przy komputerze – jak wybrać dobre okulary?

Nawet najwyższej klasy monitor LCD nie jest w stanie zapewnić nam stu procentowej ochrony oczu przed konsekwencjami długotrwałej pracy przy komputerze. W sytuacji, kiedy dojdzie już do uszkodzenia naszego wzroku, niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich okularów do pracy przy komputerze.

 

okulary do komputera

 

Jak je wybrać?

Jak wygląda praca naszych oczy w momencie, kiedy przy komputerze pracujemy bez okularów? Kiedy nasze oczy się zmęczą, częściej zmieniamy pozycję, poruszamy nie tylko głową, ale również karkiem. To właśnie nasze oczy sprawiają, że decydujemy się poruszać. Wszystko po to, aby zwiększyć jakość widzenia i poczuć się wygodniej. Kiedy pracujemy przy komputerze, powinniśmy bardzo dużą uwagę przywiązywać do przyjęcia odpowiedniej pozycji, właściwego oświetlenia pomieszczenia oraz tego, na jakim monitorze pracujemy oraz jak jest on ustawiony.

Do najczęstszych objawów przemęczenia oczu zalicza się: widzenie jakby za mgłą; progresywne zmiany refrakcji; bóle głowy; poczucie suchości w oczach; podwójne widzenie; nieprawidłowości w widzeniu kolorów. Kiedy nasze oczy są odpowiednio nawilżone, uniknięcie problemów z widzeniem jest dużo prostsze.

Naturalnym materiałem nawilżającym nasze oczy są łzy. Za sprawą powiek są one rozprowadzane po powierzchni naszych oczu. Aby jednak tak się stało, do oczu musi dotrzeć sygnał z mózgu. Kiedy przenosimy wzrok z ekranu na klawiaturę, nasz mózg odbiera to jako mrugnięcie. Określa się to mianem efektu pseudo mrugnięcia. Po jego zajściu mózg nie wysyła już następnego sygnału, w efekcie czego nie pojawia się naturalna reakcja powieki.

okulary do pracy przy komputerzeKiedy przy komputerze pracujemy naprawdę długo, dochodzi do silnego narażenia oczu na wysychanie. Wszystko dlatego, że mrugamy naprawdę bardzo rzadko. W efekcie pojawia się zbytnie wysuszenie gałki ocznej. Powstać może także Zespół Suchego Oka. Istotne jest także, aby odpowiednio nawilżać powietrze. Wystarczy sięgnąć po nawilżacze powietrza. Bardzo pomocne okazują się być również preparaty, które mają za zadanie zastępować nasze naturalne łzy.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "