Podwójne widzenie z Myasthenia Gravis

Podwójne widzenie spowodowane miastenią gravis

Miastenia gravis (MG) jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, która dotyka około 60 000 osób w Stanach Zjednoczonych. Objawy obejmują diplopię (podwójne widzenie), ptozę (opadające powieki), osłabienie mięśni i problemy z mówieniem lub przełykaniem.

Oczne lub związane z oczami objawy MG często występują jako pierwsze, zanim choroba rozwinie się do postaci ogólnej, która wpływa na inne układy w organizmie. Jak wiele chorób autoimmunologicznych i rzadkich, MG jest często błędnie diagnozowane.

Studium przypadku

BMJ, czasopismo branżowe Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego, opublikowało badanie dotyczące 58-letniego mężczyzny, który od 10 lat doświadczał diplopii i częściowej ptozy. Ponieważ jego stan nie pogarszał się z czasem i nie miał innych oznak MG, jego problemy z oczami zostały błędnie przypisane porażeniu nerwów związanemu z chorobą wieńcową.

Po dziesięciu latach zmagania się z jedną opadającą powieką i podwójnym widzeniem, odwiedził innego okulistę. Lekarz wykonał kilka testów i stwierdził, że możliwa jest nietypowa prezentacja MG. Skierował pacjenta do neurologa. Badanie krwi mężczyzny wykazało wysoki poziom przeciwciał wskazujących na MG.

Leczono go doustnymi sterydami i pirydostygminą, lekiem, który wpływa na substancje chemiczne w organizmie zaangażowane w komunikację między impulsami nerwowymi a ruchem mięśni. Usunięto mu również grasicę, ponieważ może ona odgrywać rolę w rozwoju i postępie MG.

Po kilku miesiącach jego objawy zaczęły się poprawiać. Jego podwójne widzenie w końcu zniknęło i pozostał tylko łagodny stopień ptozy.

Czy obawiasz się myasthenia gravis?

Wczesne skierowanie do neurologa jest niezbędne dla dobrego wyniku MG, ale istnieje wiele powodów, dla których u danej osoby może wystąpić diplopia i ptoza. Jeśli masz podwójne widzenie lub opadające powieki, ważne jest, aby zaplanować kompleksowe badanie oczu tak szybko, jak to możliwe.

Nasz miły i współczujący zespół specjalistów jest tutaj, aby pomóc Ci przez każdy problem z widzeniem. Obiecujemy pracować z Tobą, aby znaleźć odpowiednią diagnozę i plan leczenia. Zadzwoń lub napisz do nas już dziś pod numer (423) 855-8522, aby umówić się na badanie wzroku.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "