Okulary przeciwsłoneczne - niezbędny dodatek

W czasach prehistorycznych Eskimosi nosili spłaszczone okulary z kości słoniowej morsa, aby zablokować szkodliwe odbite promienie słoneczne, a najwcześniejsze historyczne wzmianki o okularach przeciwsłonecznych pochodzą ze starożytnych Chin i Rzymu. Okulary przeciwsłoneczne wykonane z soczewek z kwarcu dymnego nie miały mocy korekcyjnej i nie chroniły oczu przed szkodliwymi promieniami UV, ale zapewniały ochronę przed odblaskami.

James Ayscough rozpoczął eksperymenty z barwionymi soczewkami w 1752 roku w przekonaniu, że szkła zabarwione na niebiesko lub zielono mogą korygować określone wady wzroku. Ochrona przed promieniami słonecznymi nie była przedmiotem zainteresowania. Na początku lat 1900 używanie okularów przeciwsłonecznych stało się bardziej powszechne, zwłaszcza wśród gwiazd filmowych Hollywood. W 1929 roku Sam Foster wprowadził w USA niedrogie, masowo produkowane okulary przeciwsłoneczne, które faktycznie miały chronić oczy przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne odegrały nawet znaczącą rolę podczas II wojny światowej, kiedy to Ray Ban stworzył przeciwodblaskowe okulary w stylu aviator, wykorzystując soczewki polaryzacyjne opatentowane w 1936 roku przez Edwina H. Landa. Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban Aviator stały się popularne wśród celebrytów i publiczności w 1937 roku.

Dziś większość ludzi rozumie potrzebę ochrony swoich oczu przed promieniami UV, które mogą powodować zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej i bielactwo. pterygium. Podczas gdy to jak wyglądasz w okularach przeciwsłonecznych jest z pewnością ważne, to jak dobrze chronią one Twoje oczy powinno być Twoją główną troską.

Kupując okulary przeciwsłoneczne, szukaj takich, które blokują od 99 do 100% promieni UVA i UVB. Nie zapominaj, że okulary przeciwsłoneczne są niezbędne przez cały rok, ponieważ na zewnątrz zawsze jesteś narażony na działanie promieniowania ultrafioletowego. Jest to szczególnie ważne, gdy przebywasz nad wodą lub w jej pobliżu, a zimą na stokach narciarskich, ponieważ woda i śnieg odbijają światło słoneczne.

Jeśli chodzi o styl, styl "wrapping" może zmniejszyć ilość promieniowania UV na oczy i może lepiej chronić cienką skórę wokół oczu przed przedwczesnym starzeniem się. Polaryzacja zmniejsza odblaski, co może być bardziej komfortowe dla Twoich oczu. Kolor soczewek to kwestia czysto kosmetyczna. Wybierz parę, która odpowiada Twojemu gustowi i budżetowi, pod warunkiem, że oferuje ona od 99 do 100% ochrony przed promieniowaniem UV. Największa różnica między tanimi i droższymi okularami przeciwsłonecznymi? Droższe wersje mają lepsze oprawki, więc punkt cenowy zależy od Ciebie.

Masz pytania dotyczące okularów przeciwsłonecznych lub po prostu chcesz przyjść i zobaczyć, jak dobrze możesz wyglądać? W Allied Eye pomożemy Ci wyglądać i czuć się dobrze. Zadzwoń do nas już dziś pod numer (423) 855-8522.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "