Powrót do zdrowia po operacji zaćmy

Dr Matzkin jest jednym z najlepszych neurooftalmologów i chirurgów zajmujących się zaćmą w kraju. Operacje zaćmy przeprowadza przy użyciu lasera LenSx firmy Alcon. Jeśli niedawno dr Matzkin zdiagnozował u Ciebie zaćmę lub masz zaplanowaną operację, prawdopodobnie już o tym wiesz, ale czy wiesz, jak powinna wyglądać rekonwalescencja po operacji?

Po pierwsze, operacja zaćmy jest prostym zabiegiem, którego wykonanie trwa stosunkowo krótko. Bezpośrednio po zabiegu pacjent będzie odczuwał senność przez około 30 minut. Jeśli przed operacją pacjent cieszył się dobrym zdrowiem, rekonwalescencja będzie krótka i bezproblemowa, ale ważne jest, aby po operacji ktoś odwiózł go do domu, a w drodze do domu nosił okulary przeciwsłoneczne, aby chronić gojące się oczy. Ważne jest, aby przez resztę dnia po operacji odpoczywać, a także stosować się do wszystkich wskazówek dotyczących pielęgnacji domowej, które podał dr Matzkin i zespół Allied Eye.

Po pierwszym zdjęciu osłony na oczy, którą dr Matzkin założy na oczy po operacji, widzenie może być mętne, zniekształcone lub niewyraźne, ale nie należy się tym niepokoić! Oczy i połączenia z mózgiem mogą potrzebować czasu na dostosowanie się. Przez kilka dni oczy mogą wydawać się zaczerwienione lub przekrwione ze względu na przejściowe uszkodzenie naczyń krwionośnych na powierzchni oka, do którego dochodzi rutynowo podczas operacji zaćmy. Należy pamiętać, że każdy leczy się inaczej, dlatego uzyskanie w pełni wyraźnego i ostrego widzenia lub zniknięcie zaczerwienienia w oczach i wokół nich może potrwać dłużej niż w przypadku innych pacjentów. Jeśli jednak po kilku dniach nadal będziesz mieć niewyraźne widzenie lub ból oczu, pamiętaj, aby zadzwonić do naszego gabinetu, abyśmy mogli ponownie umówić Cię na wizytę u dr Matzkina w celu znalezienia przyczyny dolegliwości.

W sumie po około miesiącu powinieneś być w pełni sił, z wyleczonym okiem (oczami) i jasnym widzeniem. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w sprawnym przebiegu rekonwalescencji:

  1. Upewnij się, że prawidłowo stosujesz wszystkie recepty, które przepisał Ci dr Matzkin. Pomogą one zmniejszyć wewnętrzny stan zapalny i zapobiec infekcji.
  2. Bezpośrednio po operacji należy unikać mieszania się z innymi osobami, aby nie wywierać dodatkowego nacisku na oko, a przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i forsownych ćwiczeń.
  3. Unikaj czynników drażniących, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i ułatwić gojenie. Na przykład, aby uniknąć infekcji, w pierwszym tygodniu po operacji nie należy pływać ani korzystać z gorącej kąpieli, a przez pierwsze kilka tygodni należy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby wiatr nie nawiewał kurzu i brudu do oczu.
  4. Przede wszystkim jednak, jeśli masz obawy co do przebiegu rekonwalescencji, nie wahaj się zadzwonić do naszego gabinetu. Zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza operacja zaćmy, rekonwalescencja jest dla Ciebie czymś nowym, a my nie chcemy, abyś czuł się "po omacku" i nie wiedział, czego się spodziewać. Dlatego prosimy o kontakt z naszym zespołem w Allied eye w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "