Sprawdź swoją wiedzę na temat zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)

Każdego lutego Amerykańska Akademia Okulistyki skupia się na promowaniu wiedzy na temat zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Ta główna przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych dotyka obecnie około dwóch milionów dorosłych. Niestety, oczekuje się, że liczba ta wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Genetyka, styl życia i dieta to główne czynniki, które określają ryzyko rozwoju AMD. Rozwiąż nasz quiz typu prawda-fałsz, aby dowiedzieć się więcej o AMD i dowiedzieć się, jakie kroki możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko utraty cennego wzroku z powodu tej choroby.

Zdecyduj, czy każde stwierdzenie jest prawdziwe czy fałszywe. Sprawdź swoje odpowiedzi poniżej.

 1. AMD dotyka plamki żółtej, małego obszaru siatkówki odpowiedzialnego za widzenie centralne i zdolność dostrzegania drobnych szczegółów.
 2. Istnieją dwie formy AMD: mokra i sucha.
 3. To, co jesz, ma niewielki wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia AMD.
 4. Nie ma sposobu na leczenie suchej postaci AMD.
 5. Afrykański lub azjatycki rodowód zwiększa szanse na rozwój AMD.
 6. AMD powoduje szybkie zmiany w widzeniu.
 7. Przyjmowanie witamin spowalnia postęp suchej postaci AMD.
 8. Palenie nie ma związku z chorobami oczu, w tym z AMD.
 9. Jeśli masz AMD, łatwo jest monitorować jego postęp w domu.
 10. AMD rzadko prowadzi do całkowitej ślepoty.

Odpowiedzi

 1. Prawda. Jak wskazuje nazwa, AMD dotyka tej małej części siatkówki, powodując zniekształcone widzenie centralne, nieostrość i ostateczną utratę widzenia centralnego.
 2. Prawda. Suche AMD jest najczęstszym typem, podczas gdy mokre AMD jest bardziej poważne. Suche AMD występuje, gdy starzenie się powoduje, że plamka staje się cieńsza i rosną w niej drobne grudki białka zwane druzami. Mokre AMD jest spowodowane wyciekiem płynu z nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod plamką.
 3. Fałsz. Spożywanie diety o dużej zawartości tłuszczów nasyconych zwiększa szanse na rozwój AMD. Do pokarmów zawierających dużo tłuszczów nasyconych należą mięso, ser i masło. Ponadto czynnikiem ryzyka dla AMD jest otyłość. Zrównoważona, bogata w składniki odżywcze dieta jest korzystna dla każdego, a zwłaszcza dla osób z AMD. Uwzględniaj dużo ciemnej zieleni liściastej, ryb zimnowodnych oraz żółtych owoców i warzyw.
 4. Prawda. Jednak kilka obiecujących nowych metod leczenia może pojawić się tuż za horyzontem. Należą do nich terapie komórkami macierzystymi i różne rodzaje leków.
 5. Fałsz. Osoby rasy białej mają większe genetyczne ryzyko rozwoju AMD.
 6. Fałsz. We wczesnych stadiach AMD często nie występują żadne objawy, ale wczesna diagnoza może spowolnić postęp choroby. Jest to jeden z powodów, dla których kluczowe jest przeprowadzenie kompleksowego badania wzroku przynajmniej do 40 roku życia, a następnie tak często, jak zaleci okulista.
 7. To prawda, alenie we wszystkich przypadkach. Zapytaj dr Matzkina lub dr Herrona, czy może Ci pomóc program witamin i minerałów. Niektóre osoby mogą odnieść korzyści z codziennego przyjmowania następujących suplementów:
   • Witamina C (500 mg)
   • Witamina E (400 IU)
   • Luteina (10 mg)
   • Zeaksantyna (2 mg)
   • Cynk (80 mg)
   • Miedź (2 mg)
 1. Fałsz. Wiele badań wykazało definitywny związek między paleniem papierosów a rozwojem AMD. W rzeczywistości palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na AMD niż osoby niepalące. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na AMD, a także może spowolnić jego rozwój, jeśli już je masz.
 2. Prawda. Codzienne oglądanie siatki Amslera to prosty sposób na śledzenie postępu AMD. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju AMD, warto okresowo patrzeć na siatkę Amslera i zadzwonić do Allied Eye, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w widzeniu.
 3. Prawda. Zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej może spowodować utratę centralnego widzenia, ale rzadko prowadzi do całkowitej ślepoty. Większość osób z AMD może nadal korzystać z widzenia peryferyjnego (bocznego) nawet w przypadku utraty widzenia centralnego.

W Allied Eye pomagamy Ci widzieć świat wyraźniej poprzez wysokiej jakości opiekę okulistyczną. Nasz kompleksowy sklep oferuje kompleksowe badania oczu, operacje zaćmy z implantami wieloogniskowymi, badania oczu dla diabetyków, LASIK, leczenie suchych/mętnych oczu i wiele więcej! Dla Twojej wygody mamy nawet nasz sklep optyczny Allied w naszym ośrodku. Zadzwoń lub napisz do nas, aby dowiedzieć się jak Allied Eye może pomóc w Twoich potrzebach związanych z opieką nad oczami lub umówić się na wizytę (423) 855-8522.


Referencje:

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej? - Amerykańska Akademia Okulistyki (aao.org)

Genetyka i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem - American Academy of Ophthalmology (aao.org)

Obiecujące nowe metody leczenia AMD - Amerykańska Akademia Okulistyki (aao.org)

Co powinieneś wiedzieć o zwyrodnieniu plamki żółtej - American Academy of Ophthalmology (aao.org)

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "