Cukrzycowa choroba oczu: Co musisz wiedzieć

Listopad to miesiąc świadomości choroby oczu #DiabeticEyeDiseaseAwarenessMonth

Jeśli otrzymałeś diagnozę cukrzycy, być może nie zastanawiałeś się nad tym, jak ta choroba może wpłynąć na Twoje oczy. Dostosowanie się do cukrzycowego stylu życia wymaga zmiany nawyków żywieniowych, regularnych ćwiczeń i kontrolowania poziomu cukru we krwi - wszystko to jest czasochłonne. Jednak, podobnie jak w przypadku innych poważnych, przewlekłych chorób, ważne jest, aby wiedzieć, jak cukrzyca może wpływać na cały organizm. Dlatego też Allied Eye przyłącza się do Amerykańskiej Akademii Okulistyki, aby każdego listopada obchodzić Miesiąc Świadomości Chorób Oczu Związanych z Cukrzycą.

Czy wiesz, że cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty wśród dorosłych w wieku od 20 do 74 lat? Poważne problemy z oczami zdarzają się częściej u osób z cukrzycą, jednak ponad połowa wszystkich diabetyków nie umawia się na coroczne badania okulistyczne. Jest to niefortunne, ponieważ wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu jest istotną częścią ochrony Twojego cennego wzroku.

Allied Eye ma przyjemność zaoferować naszym pacjentom badania oczu pod kątem cukrzycy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych badaniach i dowiedzieć się, jakie objawy mogą wskazywać na problem z oczami związany z cukrzycą.

Jakie choroby oczu dotykają osoby z cukrzycą?

Niektóre choroby oczu są bardziej powszechne wśród osób z cukrzycą:

  • Zaćma sprawia, że Twoje widzenie jest niewyraźne poprzez powodowanie mętnego obszaru na naturalnej soczewce oka. Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy.
  • Jaskra powoduje wzrost nieprawidłowego ciśnienia wewnątrz oka. Nieleczona jaskra może spowodować utratę wzroku lub ślepotę.
  • Retinopatia cukrzycowa to stan, w którym chronicznie wysoki poziom cukru we krwi powoduje osłabienie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce. Mogą one puchnąć i wyciekać krew. Diagnoza ta często jest zaskoczeniem, ponieważ na początku nie występują żadne objawy. Bez leczenia może się ona rozwinąć w cukrzycowy obrzęk plamki. W tym stanie plamka (obszar siatkówki odpowiedzialny za ostre widzenie centralne) puchnie od płynu wyciekającego z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Może to prowadzić do ślepoty.

Symptomy problemów z oczami związanych z cukrzycą

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, zadzwoń na wizytę do Dr Matzkin lub Dr Herron:

  • Widzenie czerwonych plamek lub czerwonej mgły
  • Widzenie małych czarnych plamek lub linii, które nie znikają
  • Zauważenie zwiększonej liczby "pływaków".
  • Nagła zmiana w jakości widzenia
  • Widzenie, które waha się pomiędzy zamazanym a wyraźnym
  • Zauważenie, że oczy potrzebują więcej czasu, aby dostosować się do ciemności
  • Doświadczanie słabszego widzenia w nocy

Co jest związane z badaniem oczu u diabetyków?

Ważne jest, aby okulista w pełni zbadał siatkówkę, niezależnie od tego, czy masz cukrzycę typu 1 czy typu 2. Konieczne jest przeprowadzenie badania rozszerzonego oka, które być może było już wcześniej wykonywane. Podane zostaną krople do oczu w celu rozszerzenia źrenic, aby lekarz mógł zobaczyć wnętrze oka i sprawdzić, czy nie ma problemów.

Lekarz może zrobić zdjęcia siatkówki, która znajduje się z tyłu oka. Śledzenie tych obrazów może pomóc lekarzowi zauważyć wszelkie niepokojące zmiany, gdy są one jeszcze we wczesnym stadium. Lekarz może przeprowadzić inne badania w celu wykrycia obrzęku plamki lub sprawdzenia, jak dobrze funkcjonują naczynia krwionośne w siatkówce. Dowiedz się więcej o diagnostyce retinopatii cukrzycowej i możliwościach leczenia tutaj.

Co może zrobić osoba z cukrzycą, aby chronić swój wzrok?

Wszystkie kroki, które podejmujesz, aby zarządzać swoją cukrzycą, są również dobre dla Twoich oczu. Utrzymywanie prawidłowej wagi, regularne ćwiczenia fizyczne i niepalenie - wszystkie te czynniki pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju problemów z oczami związanych z cukrzycą.

Być może słyszałeś, jak Twój lekarz lub pielęgniarka mówili o ABC cukrzycy. Litery te oznaczają:

A: Poziom A1c poniżej 7% jest zalecany dla większości diabetyków. Jednak Twój lekarz może wyznaczyć Ci inny cel. Zrób wszystko, aby osiągnąć i utrzymać swój osobisty cel A1c.

B: Ciśnienie krwi to kolejny numer, na który należy zwrócić uwagę. Wysokie ciśnienie krwi powoduje choroby serca, które są również bardziej powszechne u osób z cukrzycą. Zazwyczaj celem jest utrzymanie ciśnienia krwi poniżej 10/90 mmHg, ale podobnie jak w przypadku A1c, Twój lekarz może ustalić dla Ciebie inny cel.

C: Cholesterol Poziomy cholesterolu powinny być utrzymywane w normalnym zakresie, aby chronić naczynia krwionośne. LDL ("zły" cholesterol) może się odkładać i tworzyć blaszki miażdżycowe, które częściowo lub całkowicie blokują naczynia krwionośne. HDL ("dobry" cholesterol) pomaga organizmowi usunąć LDL z krwiobiegu. Twój lekarz pierwszego kontaktu lub kardiolog może pomóc Ci ustalić cele dotyczące HDL i LDL.

Oprócz dbania o swoje ABC, pamiętaj o zaplanowaniu corocznego badania oczu pod kątem cukrzycy - i dotrzymuj terminów! Zapisuj wszelkie zmiany w widzeniu i poproś zespół Allied Eye o przesłanie wyników badania wzroku do innych lekarzy. Zadzwoń lub wyślij SMS-a do naszego zespołu specjalistów ds. opieki nad oczami pod numer (423) 855-8522.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "