Noś z troską: Dosy i niedosyty dotyczące soczewek kontaktowych

Podczas gdy okulary są nadal bardzo modne w dzisiejszym społeczeństwie, niektórzy znajdują większy komfort w noszeniu soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jednakże, podczas gdy soczewki kontaktowe mogą zapewnić bardziej naturalne widzenie i nie mają przeszkód lub odbicia (jak okulary mogą powodować), istnieją pewne rzeczy, które nie powinny być wykonywane podczas noszenia soczewek kontaktowych. Czy jesteś winny wykonywania tych czynności?

Nigdy więcej złych nawyków

Nosząc soczewki kontaktowe, nie tylko chcesz, aby były one trwałe (zazwyczaj para jest dobra na dwa tygodnie lub miesiąc), ale także chcesz chronić swój wzrok. Dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać zasad noszenia kontaktów.

Na początek, w sezonie, w którym wszyscy kierują się na basen tak szybko, jak to możliwe podczas gorących dni, upewnij się, że przynosisz krem przeciwsłoneczny i etui na kontakty, ponieważ powinieneś wyjąć swoje soczewki kontaktowe przed pływaniem.

Ponadto, pamiętaj, aby zawsze umyć ręce przed włożeniem soczewek kontaktowych. Zwróć uwagę, że chcesz się upewnić, że twoje ręce są całkowicie suche, również po umyciu łagodnym mydłem. Nie chcesz, aby mydło i kosmetyki miały kontakt z Twoimi soczewkami.

Krople do oczu mogą być używane podczas noszenia soczewek kontaktowych, ale musisz upewnić się, że są one przeznaczone specjalnie dla osób noszących soczewki kontaktowe. Niektóre krople do oczu nie są dozwolone dla soczewek kontaktowych. Dlatego nie należy używać kropli do oczu, które nie są przeznaczone do kontaktów.

Nigdy nie śpij w soczewkach kontaktowych. Nigdy ... Nigdy ... NIGDY! Soczewki kontaktowe należy czyścić co noc odpowiednim roztworem (wyrzucić po upływie terminu ważności), a co trzy miesiące wymieniać pojemnik na soczewki. Ponadto, należy nosić soczewki kontaktowe tylko tak długo, jak zostały przepisane - nie dłużej. Na przykład, jeśli Twoje kontakty są oznaczone na jeden miesiąc, to pamiętaj, aby zmieniać soczewki co miesiąc.

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym użytkownikiem okularów, który jest gotowy na przyjęcie soczewek kontaktowych, czy też czujesz, że Twój wzrok mógłby skorzystać na noszeniu soczewek kontaktowych, skontaktuj się z naszym gabinetem już dziś na badanie wzroku i konsultację, aby sprawdzić, czy soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla Twojego problemu ze wzrokiem.


Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "