Opieka nad kontaktem jest kluczowa

Pielęgnacja soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie

Według Centrum Kontroli Chorób, właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych ma OGROMNY wpływ na zdrowie Twoich oczu oraz na cały przemysł medyczny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak dbać o swoje cenne soczewki kontaktowe!

Twoje kontakty

Wymieniaj soczewki tak często, jak sugeruje lekarz, nawet jeśli nie nosisz ich codziennie. Na przykład, jeśli masz soczewki jednorazowego użytku, które są dobre na jedno założenie, wyrzuć je po jednym założeniu, nawet jeśli nadal są świeże. Jeśli nosisz soczewki przez więcej dni niż powinieneś lub jeśli śpisz w soczewkach, które nie są przeznaczone do noszenia na noc, zwiększasz ryzyko infekcji oczu (Web MD).

Zanim dotkniesz swoich soczewek

Zawsze myj ręce przed założeniem lub zdjęciem soczewek. Nie używaj tłustych lub mocno pachnących mydeł. Soczewki mogą przywierać do mokrych rąk, więc osusz je dobrze ręcznikiem bez kłaczków. Jeśli chcesz użyć kremu nawilżającego, poczekaj z tym do momentu założenia soczewek. Pozostałości balsamów mogą się do nich przykleić (Web MD).

Zakładanie soczewek

Zacznij od tego samego oka za każdym razem, aby nie pomylić prawej i lewej soczewki. Palcem wskazującym wysuń soczewkę z opakowania lub kasetki na dłoń. Opłucz ją roztworem zalecanym przez lekarza okulistę. Umieść soczewkę na czubku palca wskazującego. Pociągnij dolną powiekę w dół środkowym palcem tej samej ręki, a drugą ręką przytrzymaj górną powiekę. Umieść soczewkę bezpośrednio na tęczówce oka. Delikatnie zwolnij powieki i mrugnij (Web MD).

Zdejmowanie soczewek

Aby wyjąć miękkie soczewki, pociągnij w dół dolną powiekę. Spójrz w górę lub w bok i delikatnie przesuń soczewkę na białko oka. Używając kciuka i palca wskazującego, delikatnie ściśnij soczewkę i zdejmij ją z oka. W przypadku soczewek gazoprzepuszczalnych, otwórz szeroko oczy i pociągnij skórę w pobliżu kącika oka w kierunku ucha. Pochyl się nad otwartą dłonią i mrugnij. Soczewka powinna wyskoczyć na twoją dłoń (Web MD).

Czyszczenie i przechowywanie

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie soczewek. Wielofunkcyjny płyn pozwala na czyszczenie, płukanie, dezynfekcję i przechowywanie soczewek. Niektóre systemy mają osobne produkty do czyszczenia i płukania. Rozwiązania typu "No-rub" mówią, że samo płukanie wyczyści soczewki, ale badania sugerują, że pocieranie czyści lepiej. W przypadku roztworu nadtlenku wodoru, umieszczasz soczewki w koszyku, który trafia do kubka z roztworem. Nigdy nie używaj tego roztworu do płukania soczewek (Web MD).

Woda i soczewki nie mieszają się

Jeśli skończył Ci się płyn do soczewek kontaktowych, może Cię kusić, aby przepłukać soczewki wodą z kranu. Nie rób tego! Woda czasami ma mikroby, które mogą powodować poważne infekcje oczu. Nie zakładaj soczewek kontaktowych nawet pod prysznicem. I nigdy nie wkładaj soczewek do ust ani nie używaj śliny do ich nawilżania (Web MD).

Opakowanie też ma znaczenie

Czyść pojemnik na soczewki tak samo starannie jak soczewki. Powinieneś płukać go przynajmniej co wieczór płynem dezynfekującym. Przetrzyj pojemnik chusteczką i pozwól mu wyschnąć na powietrzu, aby pozbyć się zalegających bakterii. Wymieniaj etui co 3 miesiące lub częściej (Web MD). Nigdy nie używaj wody do czyszczenia obudowy.

Twój roztwór do soczewek kontaktowych

Nie uzupełniaj płynu. Używaj wyłącznie świeżego płynu do dezynfekcji soczewek kontaktowych w pojemniku - nigdy nie mieszaj świeżego płynu ze starym lub zużytym. Używaj wyłącznie płynu do soczewek kontaktowych zalecanego przez Twojego lekarza.

Kiedy bolą Cię soczewki

Soczewka może być nieprzyjemna, jeśli coś znajduje się na niej lub pod nią, lub jeśli jest ona na zewnątrz. Wyjmij soczewkę i przepłucz ją kroplami nawilżającymi lub roztworem beztlenowym, aby usunąć brud lub kurz. Obejrzyj ją z boku. Jeśli na krawędzi znajdują się znaki i możesz je odczytać, soczewka jest w porządku. Jeśli kształt jest w kształcie litery "U", to jest w porządku. Jeśli jest to kształt litery "V" z zafałdowanymi górnymi krawędziami, odwróć ją, opłucz i włóż z powrotem do oka. Jeśli nie jest lepiej, udaj się do okulisty (Web MD).

Nastolatki i soczewki kontaktowe

Nastolatki mogą nosić soczewki kontaktowe pod warunkiem, że nauczą się o nie dbać. Dobrym rozwiązaniem są soczewki jednorazowe, które nosi się tylko jeden dzień. Nie wymagają one czyszczenia ani pielęgnacji. Współpracuj z lekarzem okulistą, aby znaleźć najlepsze dla Ciebie soczewki. Nigdy nie próbuj soczewek od znajomych. Okulista musi idealnie dopasować soczewki kontaktowe do Twoich oczu. Lekarz może dać Ci próbki, aby upewnić się, że wybrane soczewki dobrze pasują (Web MD).

Porady dotyczące makijażu dla osób noszących soczewki kontaktowe

Załóż miękkie soczewki kontaktowe przed nałożeniem makijażu. Soczewki gazoprzepuszczalne zakładaj po wykonaniu makijażu. Zawsze wyjmuj soczewki przed wykonaniem makijażu. Używaj makijażu nie powodującego alergii. Unikaj metalicznych lub błyszczących cieni do powiek i linerów, a także wydłużających rzęsy lub wodoodpornych tuszy. Mogą one podrażnić lub zabarwić Twoje soczewki. Nie nakładaj eyelinera na wewnętrzne krawędzie, między rzęsami a okiem. Wymieniaj makijaż oczu przynajmniej co 3 miesiące (Web MD).

Soczewki kontaktowe a sport

Możesz nosić swoje soczewki podczas uprawiania większości sportów i aktywności. Rzadko się przemieszczają lub wypadają. Ponadto, nie zaparowują jak okulary i zapewniają lepsze widzenie peryferyjne. Jeśli jednak pływasz, upewnij się, że nosisz wodoszczelne gogle. Możesz nabawić się infekcji oczu od wody, a soczewki mogą być trudne do wyjęcia, jeśli się zamoczą. Użyj soli fizjologicznej lub kropli nawilżających, aby je poluzować, a następnie wyczyść i zdezynfekuj.

Zachowaj okulary

Nawet po zakupie soczewek kontaktowych, prawdopodobnie nadal będziesz czasami nosił okulary. Powinieneś zachować parę aktualnych okularów na receptę na wypadek, gdy Twoje oczy potrzebują przerwy lub gdy z jakiegoś powodu nie możesz nosić kontaktów. Powinieneś również mieć okulary przeciwsłoneczne, aby chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne, które blokują 99% promieniowania UV i noś je - zwłaszcza w słońcu, podczas jazdy samochodem oraz w pobliżu śniegu, wody lub piasku.

Soczewki dekoracyjne i kosmetyczne

Posiadanie kocich oczu na Halloween lub zmiana koloru oczu dla zabawy może wyglądać fajnie. Soczewki dekoracyjne i kosmetyczne mogą być bezpieczne, ale upewnij się, że kupujesz je u okulisty. Sprzedaż soczewek ozdobnych bez recepty jest w USA nielegalna. Źle dopasowane soczewki kontaktowe mogą porysować oko lub spowodować infekcję.

Twoje oczy i ekrany

Nastolatki i młodzi dorośli spędzają wiele godzin przed komputerami, telewizorami i telefonami komórkowymi. Cały ten czas spędzony przed ekranem może powodować problemy z widzeniem komputerowym i przemęczeniem oczu. Mrugamy mniej, gdy skupiamy się z bliska, więc oczy mogą stać się suche i zmęczone. Aby pomóc, wypróbuj zasadę 20-20-20. Co 20 minut rób 20-sekundowe przerwy od ekranu, aby spojrzeć na coś oddalonego o 20 stóp (Web MD).

Wizyta u okulisty

Jeśli myślisz o soczewkach kontaktowych, najpierw udaj się do okulisty. Kontakty są dostępne w różnych materiałach, kształtach i mocach, które nie pasują do recept na okulary. Optometrysta lub okulista może znaleźć odpowiednią receptę i dopasować soczewki dokładnie do Twoich oczu. Nawet jeśli chcesz kupić soczewki kontaktowe online, musisz najpierw udać się do okulisty (Web MD).

Czy uważasz, że soczewki kontaktowe mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Zadzwoń lub napisz do nas, aby umówić się na wizytę, (423) 855-8522. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące pielęgnacji oczu!

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "