Najlepszy sposób na nocną pielęgnację oczu

Zespół Allied Eye rozumie, jak ważne jest, aby dobrze się wysypiać. Czy wiesz jednak, jak ważny dla Twoich oczu jest odpowiedni sen? Wypróbuj poniższą rutynę nocną, aby porządnie się wyspać i chronić zdrowie swoich oczu.

Dobranoc!

Zastanów się przez chwilę nad swoją nocną rutyną. Czy polega ona na czytaniu dzieciom bajek na dobranoc? Pakowanie lunchu na jutro do pracy? Rozkładanie ubrań, które zamierzasz założyć następnego dnia? Mycie zębów? Prawdopodobnie są to wszystkie te czynności. Być może jednak zaniedbujesz coś, co powinno zostać dodane do Twojej nocnej rutyny, a mianowicie zapewnienie ochrony oczu.

Po pierwsze, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, niezwykle ważne jest, abyś wyjmował je przed snem. Chociaż niektóre soczewki kontaktowe są reklamowane jako bezpieczne do spania, nadal najlepiej jest je wyjmować. Kiedy śpisz w soczewkach kontaktowych, nie dopuszczasz do oczu wystarczającej ilości tlenu. W rezultacie zwiększasz ryzyko infekcji, stanów zapalnych, a nawet trwałego uszkodzenia oczu. Dlatego ważne jest, abyś wyjmował soczewki kontaktowe każdej nocy przed snem!

Po drugie - i to będzie trudne dla większości z nas - musisz odłożyć swój smartfon. Być może już wiesz, że smartfony emitują "niebieskie światło", które zakłóca nasz cykl snu, sprawiając, że nasz organizm myśli, że czas się obudzić, a nie zasnąć. Jednak smartfony stanowią inne zagrożenie dla zdrowia naszych oczu. Czy zdarzyło Ci się kiedyś przewrócić w nocy i nie mogąc zasnąć, chwycić za telefon i zacząć przewijać strony? Może to grozić uszkodzeniem wzroku. Zjawisko zwane "przemijającą ślepotą smartfonową", które zostało omówione w czasopiśmie New England Journal of Medicine, może wystąpić, gdy podczas czytania w ciemności mrużysz jedno oko, a drugie trzymasz otwarte. Najlepsza opcja? Gdy nadchodzi pora snu, odłóż smartfon na ładowarkę znajdującą się po drugiej stronie pokoju lub w innym pomieszczeniu.

Czy Twój wzrok sprawia Ci problemy? Umów się na wizytę w Allied Eye, aby nasz doświadczony okulista mógł zbadać Twoje oczy, znaleźć przyczynę problemu i zalecić plan leczenia.


Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "