Jak pomóc oczom pracując przy komputerze?

Okulary do komputera to propozycja skierowana przede wszystkim do osób aktywnych zawodowo, które są narażone na szkodliwe działanie promieniowania niebieskiego.

 

okulary a praca przy komputerze

 

Niewidzialne fale elektromagnetyczne emitowane przez komputer swobodnie docierają do oka, mają przy tym na tyle niekorzystny wpływ na nasz narząd wzroku, że są w stanie powodować nie tylko nasilone łzawienie oraz pieczenie i swędzenie oczu, ale również bóle głowy.

Chcąc uniknąć lub zminimalizować tego rodzaju objawy należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w okulary. I one nie powinny być jednak przypadkowe, wskazana jest więc przede wszystkim obecność w nich soczewki okularowej z filtrem blokującym UV. Co ważne, obecność wspomnianego filtra powinna być udokumentowana, rozwiązania naśladujące go tylko stanowią bowiem większe zagrożenie niż korzyść.

Nawet zakup okularów do komputera nie gwarantuje nam jednak stuprocentowej pewności, że stan naszego wzroku będzie satysfakcjonujący, dobrym rozwiązaniem może być więc również ćwiczenie wzroku. Co ważne, te ostatnie może być wykonywane nawet w miejscu pracy, często wystarczy bowiem zmiana odległości patrzenia, aby nasz wzrok mógł odpocząć. Tu dobrym pomysłem jest wybór punktu, który w zamkniętym pomieszczeniu znajduje się w odległości kilku metrów i przynajmniej raz na dwie godziny odwracać wzrok w jego kierunku. Zmiana odległości to sprawdzony sposób na rozluźnienie soczewki.

ochrona oczu przy komputerzeOd niedawna osoby, które myślą o efektywnej ochronie wzroku, mogą sięgać również po preparaty, w których skład wchodzi sól fizjologiczna. Ta ostatnia jest zalecana przede wszystkim z uwagi na to, że w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych powietrze systematycznie się wysusza, a to nie pomaga oczom w produkowaniu filmu łzowego. To właśnie dzięki łzom możemy mówić o odżywianiu się rogówki, krople mogą więc pomóc w skutecznym nawilżaniu oczu.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "