6 prostych ćwiczeń wzmacniających wzrok
1. Palming (z ang. palm – dłoń)
Przysuwamy się do stołu albo biurka i opieramy na blacie łokcie. Plecy oraz kark utrzymujemy w jednej linii, nie pochylamy głowy do przodu. Jeśli chcemy zachować dobrą pozycję można włożyć pod łokcie książki. Pocierając dłonie o siebie następuje ich rozgrzewanie. Następnie ciepłe dłonie przykładamy na otwarte oczy. Palce powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na czole.
Zamykamy oczy, nie dotykamy powiek i nie uciskamy nosa. Przywołujemy jakieś miłe zdarzenie w pamięci, takie które sprawiało nam przyjemność. Po jakimś czasie będzie można zobaczyć czerń im bardziej będzie ona głęboka tym lepiej ćwiczenie się udało. Po pewnym czasie otwieramy oczy i mrugamy nimi intensywnie, siedzimy chwilę, patrzymy na siebie. Zanim staniemy oddychamy głęboko i powoli.
2. W prawo i w lewo
Zamykamy powić dokładny. eki i następuje rozluźnienie mięśni czoła. Przesuwamy oczy w prawo do momentu, gdy będzie można odczuwać napięcie mięśni gałki ocznej. Takie napięcie utrzymujemy przez pewną chwilę. Powtarzamy ćwiczenie i przesuwamy oczy w lewo. Takie ćwiczenia wykonujemy pięć razy. Ćwiczenia trzeba wykonywać wolno i każdy ruch powinien by
3. Zaciskanie powiek
Bierzemy głęboki oddech i zamykamy oczy. Napinamy mięśnie twarzy oraz szyi. Zaciskamy mocno szczęki. Warto wstrzymać oddech na kilka sekund zaciskając mocno powieki. Robimy szybki wydech i jednocześnie następuje otwarcie oczu, można je nawet wytrzeszczać. Otwieramy usta i głośno wzdycham. Wszystko robimy trzy razy.
4. Ręka i ołówek
Zakrywamy lewe oko dłonią ale nie będziemy go zamykać. Następnie bierzemy ołówek i unosimy na wysokość oka. Zataczamy nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Śledzimy ruchy ołówka i patrzymy na narysowaną na ołówki kropkę. W tym czasie należy spokojnie mrugać a także głęboko oddychać. Wykonujemy pięć obrotów takim ołówkiem. Po tym wykonujemy takie samo ćwiczenia w odwrotnym kierunku. Staramy się powtarzać ćwiczenie, zaczynając od małych kółek. Istotne będzie zatrzymanie wzroku na kropce na ołówku. Jednocześnie trzeba dostrzegać także inne przedmioty, które cały czas znajdują się oczywiście w zasięgu naszego wzroku i trzeba je obserwować.
5. Blisko i daleko
Jeśli będziemy dużo czytać albo pracować na komputerze to co jakiś czas trzeba odrywać wzrok od książki czy monitora. Patrzymy co jakiś czas na przedmioty znajdujące się daleko, potem na taki przedmiot, który znajduje się bliżej. Powtarzamy takie ćwiczenie kilka razy. Robimy ruchy gałką oczną. Patrzymy w górę, w dół w prawo a następnie w lewo. Takie ćwiczenie wykonujemy kilka razy.
6. Jezioro
Na dużej kartce rysujemy pofałdowany brzeg, który ma być znakiem jeziora. Taflę malujemy na niebiesko. Wieszamy kartkę około metr od naszych oczu. Gdy poczujemy pieczenie oczu patrzymy na jezioro. Kilka razy objeżdżamy linię brzegową, nie ruszamy głową. Powtarzamy ćwiczenie co godzinę i to nawet jeśli nie czujemy szczególnego zmęczenia oczu. Ograniczy się sytuacje, w których ten problem ze zmęczeniem oczu będzie się mógł pojawiać.