Komputery a zdrowie oczu

Wraz ze wzrostem znaczenia technologii w naszym codziennym życiu, jesteśmy nieustannie otoczeni przez ekrany - komputerów, telefonów i telewizorów. Według badań przeprowadzonych przez The Vision Counsel, ponad 83% Amerykanów twierdzi, że używa urządzeń cyfrowych przez ponad dwie godziny dziennie. Ta przedłużona ekspozycja na ekran, która jest obecnie rutynową częścią naszego życia, spowodowała zmęczenie oczu, znane jako zespół widzenia komputerowego lub cyfrowe zmęczenie oczu. Objawy cyfrowego zmęczenia oczu to bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu i ból szyi lub ramion.

Oto 5 wskazówek, które mogą przynieść ulgę:

  1. Zasada 20/20/20: Jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem lub na telefonie komórkowym, upewnij się, że robisz przerwę co 20 minut i przesuń wzrok, aby skupić się na czymś, co znajduje się w odległości 20 stóp.
  2. Mrugaj: Kiedy jesteś skupiony na ekranie komputera lub telefonu, często będziesz mrugać mniej. Może to prowadzić do suchości oczu i niewyraźnego widzenia. Dlatego podejmuj świadome wysiłki, aby mrugać podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.
  3. Ruch: Rób co najmniej dwie 15-minutowe przerwy w ciągu dnia, ale nie wchodź na Facebooka, gdy masz przerwę w pracy. Zamiast tego podejmij zdecydowany wysiłek, aby wstać i poruszać się lub rozciągnąć podczas tych przerw, aby naprawdę dać odpocząć swoim oczom.
  4. Światło: Wyreguluj swój komputer, aby uniknąć odblasków i zmień jasność ekranu komputera. Dostosowując jasność do światła w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz - upewnij się, że nie wygląda ono jak żarówka lub lampa albo jest zbyt matowe. Możesz również dostosować rozmiar i kolor tekstu w telefonie lub komputerze, aby pomóc swoim oczom. Łatwiej jest Twoim oczom patrzeć na ciemne litery na jaśniejszym tle.
  5. Badanie wzroku: Kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych oczu ma odwiedzenie nas w Allied Eye na kompleksowe badanie wzroku. Kiedy przyjdziesz, pamiętaj, aby wspomnieć, że jesteś zaniepokojony cyfrowym zmęczeniem oczu. Pomoże to dr Matzkinowi i naszemu zespołowi wymyślić dla Ciebie rozwiązania, które pozwolą Ci zająć się objawami, których doświadczasz. Zadzwoń do Allied Eye już dziś pod numer 423-855-8522, aby umówić się na wizytę.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "