Utrzymanie zdrowia oczu

Nowy rok oznacza, że będziesz o rok starszy. Choć starzenie się ma swoje zalety, jedną z nich nie jest pogorszenie wzroku. Według American Academy of Ophthalmology, 1/3 Amerykanów będzie miała upośledzającą widzenie chorobę oczu do 65 roku życia. Wczesne leczenie chorób oczu może często spowolnić lub całkowicie zatrzymać utratę wzroku.

W świetle nowego roku, jednym z Twoich postanowień jest zadbanie o swoje oczy. Oto 5 sposobów, że można najlepiej dbać o swoje oczy, aby zachować bezpieczną wizję w 2019 roku:

  1. Poznaj swoje ryzyko - Wszyscy zignorowaliśmy naszą rodzinną historię medyczną przez lata, ale szczególnie ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o historii medycznej swojej rodziny i powiedzieć dr Matzkinowi przy następnej wizycie na badaniu oczu, ponieważ niektóre choroby oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra, są dziedziczne i mogą być bezpośrednio związane z naszą genetyką.
  2. Badaj swoje oczy - Po ukończeniu 40 roku życia konieczne jest coroczne, dokładne badanie lekarskie oczu. Często wczesne oznaki chorób oczu i wszelkie zmiany w widzeniu mogą wystąpić bez widocznych objawów po wejściu w naszą czwartą dekadę życia.
  3. Nie pal - Jeśli jesteś palaczem, nowy rok to czas, aby przestać, nie tylko dla zdrowia płuc, ale także dla zdrowia oczu. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy i innych form zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, które mogą prowadzić do uszkodzenia oczu. Wreszcie, bierne palenie może negatywnie wpływać na oczy osób z Twojego otoczenia, powodując suchość oka i dyskomfort.
  4. Postanowić, aby jeść prawo - Oprócz utraty wagi, twoje oczy mogą korzystać ze zdrowej diety, która jest niska zawartość tłuszczu i zawiera dużą ilość owoców, pełne ziarna i warzywa. Niektóre pokarmy, które są szczególnie dobre dla zdrowia oczu to orzechy, ciemnozielone warzywa liściaste i owoce cytrusowe.
  5. Noś okulary przeciwsłoneczne - Okulary przeciwsłoneczne i kapelusze to nie tylko moda, ale także pomoc w zapobieganiu ekspozycji na promienie ultrafioletowe (UV). Długotrwała ekspozycja na promienie UV pochodzące ze słońca może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaćmy, dlatego tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych ze 100-procentową ochroną przed promieniowaniem UV, a także kapelusza.

Zdrowie Twoich oczu jest ważne. Nowy rok to świetny czas na podjęcie postanowień, które przyniosą korzyści Twojemu ogólnemu zdrowiu, ale szczególnie korzystnie wpłyną na przedłużenie zdrowia Twoich oczu i wzroku.

Jędrzej Chlebicki

Optyk-optometrysta z wykształcenia i zamiłowania. Bywają jednak dni, gdy nawet on stwierdza, że:
"Coś jest nie tak z moim wzro­kiem. Ja­koś nie widzę siebie w pracy. "