Zerówki z antyrefleksem - przegląd zalet
„Zerówki” z antyrefleksem to okulary, o których mówi się, że są idealne dla osób, które nie zmagają się, co prawda, z żadną wadą wzroku, ponieważ jednak przed komputerem spędzają wiele czasu, uważają, że powinny w szczególny sposób dbać o swój wzrok i w ten sposób ograniczać negatywny wpływ ekranu na oczy.
Oczywiście, same okulary „zerówki” nie byłyby rozwiązaniem szczególnie wartościowym, dziś jednak nanosi się na nie różnego rodzaju powłoki, aby zwiększyć poziom ich funkcjonalności. Najbardziej popularny jest wzmiankowany już antyrefleks. Niemal każdy, kto nosi okulary, skarży się na uczucie dyskomfortu związane z odbijaniem się światła na soczewkach. Po obu stronach soczewek pojawiają się refleksy świetlne nie tylko ograniczając czystość widzenia, ale również drażniąc oczy i przyczyniając się do rozproszenia uwagi.
Soczewki okularowe wyposażone w powłoki antyrefleksyjne mogą skutecznie ograniczyć wspomniane zjawiska. Ich największą zaletą jest to, że są w stanie wyeliminować zjawisko odbicia światła, prawie sto procent światła dociera więc bezpośrednio do oka. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że mówimy o powłokach zapewniających lepszy kontrast widzenia i większą przejrzystość soczewek.
Warta podkreślenia jest również warstwa hydrofobowa. Jest ona jednym z elementów powłoki antyrefleksyjnej i to właśnie jej okulary zawdzięczają większą odporność nie tylko na zaparowanie, ale również na zwilżanie wodą. Powłoki antyrefleksyjne mogą też nadawać soczewkom subtelną kolorystykę, zmniejszają uczucie zmęczenia pojawiające się podczas pracy z komputerem, a nawet zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia samochodu, co można docenić zwłaszcza poruszając się nim nocą lub podczas deszczu.
Gdy mówimy o kosztach związanych z ich zakupem, musimy liczyć się z tym, że pracodawca może zrefundować nam jedynie nabycie okularów korekcyjnych, a więc takich, które są związane z naszą wadą wzroki. Szkła zerówki tymczasem nie korygują żadnej wady.